Bartosz Mazur - W Pustyni i w Puszczy

Na PK powstała Uczelniana Rada Kół Naukowych

rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata wręczył powołania członkiniom i członkom Uczelnianej Rady Kół Naukowych – nowego gremium, złożonego z pracowników i studentów PK. Celem URKN, utworzonej na mocy zarządzenia rektora PK (Zarządzenia nr 16 z 26 lutego br.), jest m.in. kształtowanie polityki rozwoju uczelnianych organizacji skupiających studentów i doktorantów, ze szczególnym uwzględnieniem kół naukowych oraz koordynacja działalności kół naukowych ze Strategią Rozwoju PK.

Na Politechnice Krakowskiej zarejestrowanych jest obecnie 98 kół naukowych, w których działa blisko 1500 studentów, a więc około 13 proc. studenckiej społeczności uczelni. URKN będzie wspierała ruch kół naukowych na PK. Do kompetencji jej członków, oprócz wymienionych powyżej, należy także rozwiązywanie bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem kół naukowych na PK, prowadzenie bieżącej kontroli aktywności kół naukowych na uczelni oraz nadzór nad poprawnością informacji zamieszczanych w ewidencji kół naukowych, czy przygotowanie informacji na temat działalności kół naukowych do sprawozdania rocznego rektora PK.

Podczas pierwszego posiedzenia Uczelnianej Rady Kół Naukowych 8 kwietnia, jej przewodniczący dr inż. Marek Bauer wskazał jako wyzwania: utrzymanie i sukcesywne zwiększanie potencjału kół naukowych działających na Politechnice Krakowskiej, zintensyfikowanie współpracy kół naukowych z FutureLab PK, zwiększenie pozyskiwania środków zewnętrznych na projekty kół naukowych, wprowadzenie nowego rejestru kół oraz utrzymanie i rozwój programów motywujących studentów do pracy naukowej. Do 30 kwietnia mają też zostać powołane Wydziałowe Rady Kół Naukowych.